DEENBANDU CHHOTU RAM UNIVERSITY OF SCIENCE & TECHNOLOGY, Murthal - Sonepat

Division Award Table
CGPADivision Awarded
Less than 5.26Pass Class
5.26 <= CGPA < 6.32Second Division
6.32 <= CGPA < 7.9First Division
CGPA of 7.9 or more'First Division with Honours' provided that they have
passed all the semester examinations in single
sitting within the normal period of course and
without reappear in any paper throughout the
programme.

List of Gold Medalists - May 2018 Examination

Following is the list of gold medalistis as per rule of the univerty to award Gold Medal.
In case of any discrepancy please report to EDP center before May 3rd., 2019 positively
Failing which, the below list will be treated as final.

Sr.No.Degree TitleRoll No.NameMother's NameFather's NameCGPADivision
1DUAL DEGREE- (BMS-MBA)13001432024MONIKANEELAM TYAGISATYANDER07.54FIRST DIVISION
2DUAL DEGREE- (BMS-MBA)15001432026DIKSHA JINDALSHARDA DEVIPAWAN JINDAL08.06FIRST DIVISION WITH HONOURS
3DUAL DEGREE- B.Sc. (Hons) MATHEMATICS -M.Sc. MATHEMATICS13001453030NIDHINIRMLAMAHA SINGH9.54FIRST DIVISION WITH HONOURS
4DUAL DEGREE- B.Sc. (Hons) MATHEMATICS -M.Sc. MATHEMATICS15001453020KAPILRENUARJUN DASS08.78FIRST DIVISION WITH HONOURS
5M.Tech - Computer Science and Engineering16001501006BHARTI DUHANKAMLESH DEVIKULDEEP SINGH DUHAN08.97FIRST DIVISION WITH HONOURS
6M.Tech - Electronics and Communication Engineering16001503004DEVENDRA SHARMAUSHA SHARMAHARISH CHANDRA SHARMA9.02FIRST DIVISION WITH HONOURS
7M.Tech - Mechanical Engineering16001504016NEETU KUMARISUNIL DEVIDALEL SINGH08.88FIRST DIVISION WITH HONOURS
8Master of Architecture (Sustainable Architecture)16001506009PRIYA DARSHANIKAMLESHNARINDER KUMAR ARYA07.58FIRST DIVISION
9M.Tech - Electrical Engineering (Power Systems)16001507005GARIMA TIWARISUDHA TIWARIANIL TIWARI8.76FIRST DIVISION WITH HONOURS
10Master of Urban and Rural Planning16001512015SAKSHI GAHLAWATNEELAM GAHLAWATRAGHUBIR SINGH GAHLAWAT07.83FIRST DIVISION
11M.Tech CIVIL ENGINEERING (HIGHWAY SAFETY AND ENGINEERING)16001513012RADHEY SHYAMRAMRATIDHARMBIR8.02FIRST DIVISION WITH HONOURS
12M.Tech Civil Engineering(Structural Engineering)16004514004ILIYAS KHALEELJAMEELA BANOOMOHAMMAD KHALEEL THOKER7.80FIRST DIVISION
13Masters in Construction & Real Estate Management16001515012PRADEEP KUMAR YADAVSUSHEELA DEVIR.B YADAV08.26FIRST DIVISION WITH HONOURS
14M.Tech ECE(VLSI Design)16001516005LALIT SHARMASAROJ SHARMAJAGDISH PRASAD SHARMA8.54FIRST DIVISION WITH HONOURS
15MASTER OF BUSINESS ADMINISTRATION16008532030PINKY DAHIYASHAKUNTALARAJBIR DAHIYA08.23FIRST DIVISION WITH HONOURS
16Master in Hospital Administration16001533003GURU DATT SHARMAJAISHRI SHARMATRIBHUAN PARKASH08.55FIRST DIVISION WITH HONOURS
17Master of Computer Application 16008541006GURKIRAT KAURSURJEET KAURRAVINDER SINGH8.32FIRST DIVISION WITH HONOURS
18M.Sc. Physics16001551017DEEPAK VERMAUSHA DEVIRAJENDER VERMA08.57FIRST DIVISION WITH HONOURS
19M.Sc. Chemistry16001552035PAYAL TYAGIANJANA TYAGIMAHESH KUMAR09.18FIRST DIVISION WITH HONOURS
20M.Sc. Mathematics16001553005AKSHAYJYOTI DHINGRAJAGPAL DHINGRA09.29FIRST DIVISION
21M.Sc. BioTechnology16001554004BHAWNA TEWATIARAM LATABEER SINGH TEWATIA09.00FIRST DIVISION WITH HONOURS
22MASTER OF ARTS ENGLISH16001572014NEHA ROHILLASAVITRI ROHILLASATISH KUMAR ROHILLA08.23FIRST DIVISION WITH HONOURS